Na co musi zwrócić uwagę początkujący trader

Jeszcze niedawno, gdyby zadano mi to pytanie, odpowiedziałbym: wytrwałość, pasja, dyscyplina, stanowczość itd., ale teraz uważam, że najważniejszą cechą charakteru jest elastyczność w podejmowaniu decyzji, w analizie wykresów, krótko mówiąc pewnego rodzaju giętkość umysłowa – ‘flexibility of the mind’.

Elastyczność

Elastyczność to nie jest cecha charakteru, która jest wrodzona, ją trzeba wypracować z czasem poprzez interakcje z rynkiem. Wytrwałość, pasja i dyscyplina mogą nam pomóc w kreowaniu elastyczności umysłowej.

Naturalnie każda osoba ćwicząca jogę, taniec, lub sztuki walki wie doskonale o co chodzi.

Poprzez regularne ćwiczenia tych dyscyplin nabywamy giętkości ciała. W identyczny sposób w trejdingu poprzez praktykę uzyskujemy elastyczność umysłową.

Dlaczego elastyczność umysłowa jest niezbędna w tradingu? Bo rynek charakteryzuje ciągła zmienność. Jeżeli chcemy dopasować się szybko do aktualnej sytuacji na rynku to też musimy być intelektualnie giętcy – mentally flexible.

Dla osoby początkującej proces rozciągania umysłu będzie zauważalny od samego początku tak jak podczas nauki kompletnie nowego zagadnienia w szkole.

Elastyczność intelektualna jest podobna do giętkości wymaganej przy nauce języków obcych; podczas uprawiania sportu, a także w różnego rodzaju grach typu brydż, szachy lub innym zawodzie, w którym ta giętkość jest również niezbędna. Osoby lubiące grać w gry komputerowe również z pewnością rozwijają tą zdolność, bo trading jest pewnego rodzaju grą komputerową.

Determinacja oraz niezależność

Warto charakteryzować się dość silnym charakterem, własnym zdaniem, determinacją w działaniu. Sprzyjają także cechy pewnego rodzaju buntownika, który chodzi własnymi ścieżkami.

Dodatkowe cechy charakteru, które warto posiadać to pewnego rodzaju chęć bycia niezależnym w życiu, to jest tak naprawdę siła napędowa, która pozwala kontynuować tę podróż.

Większość inwestorów kreuje własną filozofię, stylu życia. Trading przyciąga do siebie ludzi, którzy szukają indywidualnej drogi do osiągnięcia celu.

Analiza techniczna, którą stosuje większość trajderów grających na forexie jest sztuką i nauką jednocześnie, łączy w sobie te dwa obszary. Osoba interesująca się tradingiem powinna również posiadać taki charakter.

Ogólnie trading jest dziedziną bardzo rozwijającą. Często sposób myślenia w tradingu wpływa na to jak myślimy i analizujemy problemy i sytuacje życia codziennego.

Jeżeli ktoś traktuje trading poważnie to życie prywatne i życie ‘trajderskie’ będą się ciągle nakładały.

Warto interesować się, czytać, oglądać wywiady z najlepszymi trajderami. Są one bardzo interesujące i ukażą nam typ człowieka, który zajmuje się spekulacją rynkową.

Większość trajderów, nie ukrywajmy, to osoby zdecydowanie bardzo zaangażowane w to co robią, kompulsywne, a nawet obsesyjne w dobrym słowa tego znaczeniu 😉